صنعت چرم استان

تــــاریخـچـه‏‎ی صنــعــت چــرم

پوست تنها کالایی است که از بدو پیدایش انسان بر روی زمین همواره با او بوده است. از پوست به عنوان وسیله­ پوششی و وسیله­ حفاظتی در برابر گرما و سرما و در بعضی ادوار تاریخی به عنوان وسیله­ داد و ستد (پول) و زمانی نیز به عنوان  زیورآلات استفاده می­شده است.غارنشینان اولیه چرم را به عنوان یکی از سرمایه­ های بسیار با ارزش خود می­دانستند.

چرم یکی از قدیمی­ ترین منابع طبیعی بشر می­باشد؛باستان­ شناسان قدمت مصنوعات چرمی را بیش از ۳۳ قرن برآورد می­کنند.

چرمسازی یک صنعت تبدیلی است که به واسطه­ این صنعت ضایعات کشتارگاهها تبدیل به کالای با ارزش می­شود و با ورود شیمیدان ها به این عرصه از حالت سنتی وارد مرحله­ صنعتی شد.

وضـــعیـــت چــرم اســــتــان

شهر تبریز پس از سقوط سلسله­ قاجاریه شاهد رشد و پیشرفت در زمینه­ چرمسازی بوده است و تدریجاً با پیشرفت صنعت نحوه­ تبدیل شدن پوست به چرم نیز تغییر کرد.کارخانجات مدرنیزه­ بسیاری احداث گردیدند که ازاولین کارخانه­ های چرمسازی در تبریزمی­ توان چرمسازی ایران، چرمسازی امیدوچرم خسروی را نام برد و اولین کارخانه سالامبور سازی با نام کارخانه­ وهاب­زاده در سال ۱۳۱۵ تأسیس شد؛به تدریج به تعداد این واحدها افزوده شد که به علت توسعه­ شهر و آلایندگی این صنایع در سالهای ۶۳-۱۳۶۲ به خارج از شهر در ۲۵ کیلومتری غرب تبریز در منطقه­ ای به وسعت دو میلیون متر مربع  منتقل شدند.چرمشهر فعلی تبریز با دارا بودن ۲۵۰ واحد تولیدی چرم که بیش از۹۵ درصد این واحدها در تولید چرم سنگین[۱] و بقیه در تولید چرم سبک[۲] فعالیت دارند و محصولات این کارخانجات علاوه بر تأمین نیاز بازار داخلی به کشورهای ­­­چین، ترکیه، هنگ کنگ، ایتالیا، اسپانیا، هند و کشورهای CIS و….صادرمی­گردد.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

[۱]  پوست سنگین (Hide)از حیوانات بزرگی مثل گاو و اسب به دست می­ آید و معمولاًدر تولید کفش،کیف،کمر و مبلمان استفاده می­شود.

 [۲] پوست سبک (Skin)  پوشش حیوانات کوچکتری مثل گوساله،گوسفند،بز،خوک و آهو  را تشکیل می­دهد و معمولاًدر تولید لباسهای چرمی ،آستری و کیف استفاده می­ شود.

استان آذربایجان شرقى با قابلیت‌هاى ویژه در زمینه‌هاى مختلف یکى از قطب‌هاى عمده و مهم صنعتى کشور به شمار مى‌آید. همچنین این استان با مزیت‌هاى قابل توجه بازرگانى از جمله وجود گمرکات متعدد و توانمند، خطوط هوایى، ریلى، و جاده‌اى مناسب، همسایگى با اروپا، وجود منطقه آزاد تجارى جلفا، و … توانسته است جایگاه بسیار ارزنده‌اى را در این بخش به خود اختصاص دهد.
صنعت جرم استان نیز همانند سایر صنایع استان از قبیل فرش، صنایع کبریت سازى، نساجى، و … داراى پیشینه و سابقه‌اى در خور توجه است. چنانکه نقطه آغازین رشد این صنعت در کشور، استان آذربایجان شرقى مى‌باشد و نام تبریز به عنوان اولین قطب صنعت چرم کشور براى متخصصان و دستندرکاران داخلى و خارجى نامى شناخته شده و آشنا است.
بوجود آمدن اولین کارگاه‌هاى دباغى در تبریز که قدمت آنها به حدود یکصد سال پیش بر مى‌گردد، سبب پایه گذارى این صنعت در استان گردید. پس از گذشت مدتى این کارگاه‌هاى دباغى به صورت کارخانه‌هاى مجهز چرمسازى در منطقه چرم شهر کنونى فعالیت خود را گسترش دادند به طوریکه تا کنون بالغ بر ۲۵۰ واحد چرمسازى در این منطقه وجود دارد که به نوبه خود باعث رشد و شکوفایى منطقه گردیده است.
نزدیکى به گمرک سبلان، خط آهن تبریز ـ جلفا، و … از مزیتهاى عمده این منطقه به شمار مى‌آید.
حجم سرمایه‌گذارى صورت گرفته در این منطقه بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال است که به نسبت این حجم سرمایه‌گذارى، میزان اشتغال‌زایى مستقیم حدود ۲۵۰۰ نفر مى‌باشد.
تصفیه پساب‌هاى صنعتى واحدهاى چرمسازى مستقر در منطقه چرمشهر به صورت مجتمع بوسیله سه واحد عظیم تصفیه‌ خانه صورت مى‌گیرد که این مسئله از صرف هزینه‌هاى هنگفت واحدها به منظور احداث تصفیه خانه‌هاى مجزا جلوگیرى نموده است .